ANA SAYFA PROJE NASIL HAZIRLANIR? PROJELER PROJE EKLE ÜYE OL
Ana Menü
 

Ana Sayfa

Proje İle İlgili Herşey

Proje Kategorileri

Yeni Proje Ekle

Türkiye de Yapılan Proje Yarışmaları

Proje İle İlgili Kitaplar

Örnek Proje Konuları

Fenprojem'e Mesaj Gönder

Nasıl Proje Eklerim? (Video)

Nasıl Üye Olurum? (Video)

Üye Ol

 

Google
 
 

Kimler Bağlı
 
Toplam Üye: 17398
Aktif Üye: 0
Aktif Ziyaretçi: 10
Üye Adı
Şifre
 

Bu Proje için 10 üzerinden 0 değerinde oy vermişsiniz
Projeye verilen toplam Paun : 582


Küçük omurgalı hayvanlarda oksijen tüketiminin karşılaştırılması
Projesi Hakkında Detaylar


Proje Hakkında Kısa Bilgi
Bir organizmanın kullandığı oksijen miktarının,onun metabolizma hızı ile doğrudan ilgili olup olmadığını olduğunu gözlemlemeye çalıştık
Proje Resimleri
 
Resim 4 Belirtilmemiş
Resim 5 Belirtilmemiş
 
Projenin Kategori Alanı
Canlılar
Projenin Amacı?
Bir organizmanın kullandığı oksijen miktarının,onun metabolizma hızı ile doğrudan ilgili olduğunu gözlemlemek
Proje Fikri Nasıl Oluştu?
Kendimiz belirledik
Proje hakkında genel bilgiler
Canlıların tüm yaşamsal faaliyetleri için gerekli enerjiyi vücutlarındaki organik moleküllerin oksidasyonu ile elde ettiklerini biliyoruz.bu reaksiyonların temel özelliği hidrojen vericilerden alınan hidrojenlerin(eloktronların)alıcı moleküllerle taşımasıdır.Canlılarda bu sistemde son hidrojen alıcısı oksijen molekülüdür.Yani bu olay için oksijen gereklidir.Vücutta oksijen depolanması son derece sınırlıdır.Bu nedenle metabolizmanın sürdürülmesi için hücrelere sürekli olarak oksijen sağlanması gerekmektedir.Hayvanların bu oksijeni dışarıdan aldıklarını da biliyoruz.
Bu olaylar sonucu ortaya çıkan artık ürün karbondioksitinin de dokulardan uzaklaştırılıp dışarı atılması da gerekmektedir.Canlılarda gerek oksijenin alınması,gerekse karbondioksitin vücuttan atılması değişik yapılarla gerçekleştirilmektedir.İşte dışarıdan oksijen alan dışarıya da CO2’i veren sistem solunum sistemidir.
Bazı hayvan grupları bu organların birkaçı ile solunum yapabildikleri gibi, hayatlarının farklı dönemlerinde değişik solunum organlarıyla solunum yapabilmektedirler.Örneğin kurbağalar ergin devrelerinde deri ve akciğerle solunum yaparlarken,larva devrelerinde solungaç solunumu yaparlar.Başkalaşım sırasında kaybolan solungaçların yerini akciğerler almaktadır.
Akciğerlerle solunum yapan değişik hayvanların büyüklükleri,ağırlıkları,aktiviteleri ve yaşadıkları ortamların gereği,ihtiyaç duydukları hava miktarını karşılamak üzere solunum sayıları ve solunum volümleri değişebilmektedir.Bununla ilgili bazı hayvanların solunum değerleri aşağıda verilmiştir.
Hayvanlarda hücre solunumu için gerekli olan oksijenin alınması, bu olay sonucu oluşan CO2’nin dışarı verilmesi solunum sistemleri aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Bu sistemler hayvan gruplarında çeşitlilik göstermektedir. Deri, trake,solungaç ve akciğerler bu görevi yapan organlardır bu organların ortak özelliklerinden birisi geniş yüzeylere sahip olmasıdır.

Trake sisteminin dışındaki solunum organlarına sahip hayvanlarda O2 ve CO2 ‘nin taşınması dolaşım sistemi ile gerçekleşirken, trake sistemine sahip böceklerde bu gazların taşınması sistemin kendisi tarafında yapılmaktadır.(Su yaşamına uymuş hayvanların solunum organları solungaçlarıdır.)
Karasal omurgalıların solunum sistemleri hayvanın sisteme taşınmasını sağlayan solunum yolları ile akciğerlerden meydana gelmektedir. Soluk alıp-verme diyaframı kaburgalar arası kasların hareketi ile meydana gelir.gaz boşluk alış-verişi alveol yüzeyi ile bunları saran kılcal damarlar ve doku hücreleri ile kılcal damarlar kanı arasında gerçekleşmektedir.Oksijen alyuvarlarda bulunan hemoglobinle taşınırken,karbondioksit hemoglobin ve kan plazması tarafından taşınır.
Solunum sisteminin çalışması da sinir sistemi ve endokrin sisteminin kontrolü altındadır.
Projede kullanılan malzemeler
Hacim ölçer
Hamster kaplumbağa gibi küçük hayvanlar
Termometre
Kronometre
Cıva
Damlalık
Hassas tartı
Saat ve buz
Projeyi yaparken kullanılan yöntem ve metot
Proje yapım aşamaları
Öncelikle hacim ölçerleri kurduk kavanozun kapağını hava kaçırmayacak şekilde kapattık.Hayvanın çıkardığı karbondioksit kalsiyum hidroksit tarafından emilecektir. Hayvan oksijeni kullandıkça hava basıncı düşecek ve dışarıdaki yüksek basınç cam borunun içindeki cıvayı kavanoza doğru itecektir.Cıvanın belirli bir zaman aralığında kat ettiği uzaklığı ölçerek hayvanın oksijen tüketme hızının tayin ettik.
Kullanacağımız hayvanı tarttıktan sonra kavanoza koyduk.
Şırınganın pistonunu yaklaşık ¾ ölçüsü kadar dışarı çektikten sonra cam borunun açık ucuna bir miktar cıva koyduk.
Cıvanın belirli bir zaman aralığında kat ettiği mesafeyi ölçerek kaydetmeye başladık.Her ölçme için kullandığımız bu süre hayvanın oksijen kullanma hızına bağlı oldu.her ölçmeden sonra şırıngayı çıkartıp hayvana taze hava sağlamak için kavanozun kapağını açtık.
Bütün hayvanlarda deneme yaptıktan sonra her birinin kullandığı oksijenin ortalamasını mililitre cinsinden hesapladık.Bunu yapmak için şırıngadan yararlandık.Şırınganın pistonunun bulunduğu yeri tespit ettikten sonra pistonu ileri doğru iterek cıvayı başlangıçtaki yerine kadar götürdük ve şırınga bölmelerinden miktarı hesapladık.Bu miktar hayvanın kullandığı oksijenin mililitre olarak değeri oldu.
Sonuç ve Öneri
Sonuç olarak kaplumbağa ve farenin metabolizmanın birbirinden farklı olduğunu gözlemledik. İki hayvanın da oksijen kullanım sayısı ve civadaki ilerleme sayısı, bize onların metabolizma hızını ve oksijen kullanımı ile metabolizma hızının doğru orantılı olduğunu gördük. Bu deney sonucunda anladık ki; omurgalı hayvanlarda kullanılan oksijen bize bu hayvanın metabolizma hızını verir.
Diğer Bilgiler
Youtube Videosu
Video Belirtilmemiş

Projeyi hazırlayanlar ve e-posta adresleri

SELİN AYTAŞ
YAĞMUR ERCAN
KÜBRA KAYA

Hazırlayanın Resmi

Resim Belirtilmemiş
Danışman Öğretmen
NİHAT BAHÇE
Projede Kullanılan Kaynaklar
www.fenokulu.net
Okulun Adı ve Şehri
bilecik bilim sanat merkezi / BILECIK

 

Projey, Ekleyen : deneme
Tarih : 08.09.2007
Bu Proje 55534 kez izlenildi


Bu projeye Yorum yazabilmek için
Üye Girişi Yapmak Zorundasiniz
Sitemize üyeyseniz Lütfen Üye Girişi Yapın
Üye değilseniz Ücretsiz Üye Olabilirsiniz

MESAIJ

gerçekten güzel bişeyy hayvanları sevenler için onların en ince ayrıntısını özelliğini merak edenlere müjde çalışması olmuş bence bu ..

Ekleyen : pofuduk

Tarih : 30.12.2008


.......................................................................................................................
Sayfalar : 1 2 [3]
.......................................................................................................................
Her sayfada 5 adet Yorum Listelenmektedir


http://www.sbstercihrobotu.com   http://www.soruvecevap.net  http://www.fenokulu.net Gizlilik Politikası