ANA SAYFA PROJE NASIL HAZIRLANIR? PROJELER PROJE EKLE ÜYE OL
Ana Menü
 

Ana Sayfa

Proje İle İlgili Herşey

Proje Kategorileri

Yeni Proje Ekle

Türkiye de Yapılan Proje Yarışmaları

Proje İle İlgili Kitaplar

Örnek Proje Konuları

Fenprojem'e Mesaj Gönder

Nasıl Proje Eklerim? (Video)

Nasıl Üye Olurum? (Video)

Üye Ol

 

Google
 
 

Kimler Bağlı
 
Toplam Üye: 17398
Aktif Üye: 0
Aktif Ziyaretçi: 4
Üye Adı
Şifre
 

Bu Proje için 10 üzerinden 1 değerinde oy vermişsiniz
Projeye verilen toplam Paun : 11


manyetik alanın bitkilerin gelişimine olan etkiler
Projesi Hakkında Detaylar


Proje Hakkında Kısa Bilgi
köklerin suyu çekme işlemini başlatacak gücü sağlayan bit motorlar yoktur.Suyu ve mineralleri metrelerce uzunluktaki gövdeye pompalayacak bir teknik
Proje Resimleri
 
Resim 1 Belirtilmemiş
Resim 2 Belirtilmemiş
Resim 3 Belirtilmemiş
Resim 4 Belirtilmemiş
Resim 5 Belirtilmemiş
 
Projenin Kategori Alanı
Magnetizma
Projenin Amacı?
BESİN KAYNAĞIMIZ OLAN BİTKİLERİN GELİŞİMİ SIRASINDA ÇEŞİTLİ ÇEVRESEL ETKENLERDEN DOLAYI MANYETİK ALAN ETKİSİNDE KALAN BİTKİLERİN GELİŞİMLERİNİN İNCELENMESİ.
Proje Fikri Nasıl Oluştu?
arkadaşlarla bu konun az olduğunu düşündük ve bu konu hakkında yaptık
Proje hakkında genel bilgiler
Bitkilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için fotosentez yapmaya, bu işlem için de topraktan alacakları suya ve minerallere ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlarını karşılamak için de toprak altında sondaj yapan köklere gereksinim duyarlar. Köklerin görevi, toprağın altına bir ağ gibi hızla yayılıp su ve mineralleri çekmektir. Bununla birlikte bitki kökleri, narin yapılarına rağmen tonlarca ağırlığa ulaşabilen bitkilerin toprağa sıkıca bağlanıp tutunmalarını da sağlarlar. Köklerin toprağı tutma özelliği son derece önemlidir, çünkü bu sayede toprak kaymaları, toprağın verimli üst katmanlarının yağmurlarla kaybı gibi insan yaşamını etkileyecek olumsuz etmenler de ortadan kalkmış olur.
Bu işlemleri yaparken kökler hiçbir teçhizata gerek duymazlar. Köklerin suyu çekme işlemini başlatacak gücü sağlayan bir motorları yoktur. Suyu ve mineralleri metrelerce uzunluktaki gövdeye pompalayacak bir teknik donanımları da mevcut değildir. Ama kökler çok geniş bir alana yayılarak suyu çekebilirler. Peki, kökler bu işi nasıl başarmaktadırlar?
Projede kullanılan malzemeler
6 Adet saksı , Patates bitkisi , beher , termometre , cetvel , mıtnatıs.
Projeyi yaparken kullanılan yöntem ve metot
Projede genellikle çok tükettiğimiz bir besin olan patatesin gelişimi sırasında manyetik alan etkisinde kaldığında nasıl davrandığını incelemek.Bunu için çeşitli deneyler yapılmıştır.
Proje yapım aşamaları
1- 6 Adet saksı alındı.Bunlara patates ekildi.

2- Saksıların 3 tanesine mıtnatıs yerleştirildi.Çeşitli konumlarda.

3-3 Tanesi ise normal olarak çimlenmeye bırakıldı.

4- Her gün bitkilere 30 ml kadar beher ile su verildi.

5- Çimlenme gerçekleştikten sonra bitkilerin
köklerinin boyları 3 güne bir incelendi.

6-Oda sıcaklığı kaydedildi.

7-Gözlem sonuçları kaydedildi.
Sonuç ve Öneri
İnsan vücudunda bulunan minerallerin aynısı toprakta da bulunur. Bunların da hepsinin oranları, görevleri ve toprakta bulunuş şekilleri farklıdır ve bu minerallerden faydalanan pek çok canlı vardır. Örneğin bitkilerde, kendileri için gerekli olan elementleri topraktan kolaylıkla alabilecek şekilde sistemler tasarlanmıştır. Yapılarında yer alan elementlerin hepsinin farklı kullanım alanları, dolayısıyla topraktan alındıktan sonra gitmeleri gereken farklı yerler vardır. Hepsinin görevi ayrıdır.
Bitkiler ihtiyaçları olan tüm mineral besinlerini topraktan alırlar. Bu maddeler toprakta tek olarak bulunmadığı için, bitki bunları iyon olarak emer. Toprak çözeltisinde bulunan çok sayıdaki inorganik iyon arasından bitkiler sadece ihtiyaçları olan 13 tanesini alırlar. Bitkiler, aslında bunlara toprakta bulundukları yoğunluktan daha yüksek yoğunlukta ihtiyaç duyarlar. Bu da gerçekte köklerin ne kadar mükemmel bir toplama sistemine sahip olduklarını gösterir. Öyle ki kökler, ihtiyaçları olan iyonları kendi bünyelerindeki yüksek yoğunluğa rağmen kök hücrelerinden geçirerek pompalarlar.Bu elementlerden olan Fe toprakta bol miktarda bulunmaktadır.Bitkilerin üzerlerine yerleştirğimiz mıtnatıslarda topraktaki Fe mineralini kendilerine çekerek , bitkinin kökünün suya yöneldiği gibi gözlemlerimiz sonucunda köklerin fazla gelişmediği ve köklerin yukarı doğru uzadığını gözlemledik.
Diğer Bilgiler
Erişkin bir akçaağaç sıcak bir yaz gününün öğleden sonrasında her saat için, tek başına yaklaşık olarak 265 litre su kaybeder. Bu, ağaç için çok önemli bir kayıptır. Hemen kaybolan miktarda suyun yerine konması gereklidir. Bitkilerde bulunan kök sistemi sayesinde buharlaşan suyun her damlası anında yenilenir.,
Toprağın derinliklerine dağılmış olan kökler, bitkinin ihtiyacı olan su ve mineralleri, gövde ve dallar vasıtasıyla yapraklara kadar ulaştırırlar. Köklerin topraktaki suyu emmeleri adeta bir sondajlama tekniğini andırır. Kök uçları, topraktaki suyu bulana kadar toprağın derinliklerini aramaya devam ederler. Su köke, öncelikle dış zarından ve kılcal hücrelerden girer. Hücre içinden ve hücre kabuklarından gövde dokusuna geçer. Buradan da bitkinin her bölümüne dağıtılır.
Bitkinin bir şekilde yerine getirdiği bu işlem aslında son derece karmaşık bir işlemdir. Öyle ki bu sistemin sırrı teknoloji ve uzay çağına eriştiğimiz günümüzde bile tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Ağaçlardaki, bu bir nevi "hidrofor sistemi"nin varlığı yaklaşık iki yüzyıl önce keşfedilmiştir. Ancak suyun yer çekimine aykırı bu hareketinin nasıl gerçekleştiğine kesin bir açıklama getirebilen bir kanun hala bulunamamıştır
Youtube Videosu
Video Belirtilmemiş

Projeyi hazırlayanlar ve e-posta adresleri

ismail sarıdağ
cengiz anıl akkoyun
fatih aslan

Hazırlayanın Resmi

Resim Belirtilmemiş
Danışman Öğretmen
ömer dönmez
Projede Kullanılan Kaynaklar
Okulun Adı ve Şehri
yavuztürk ilköğretim okulu / ISTANBUL

 

Projey, Ekleyen : freler
Tarih : 03.04.2008
Bu Proje 5594 kez izlenildi


Bu projeye Yorum yazabilmek için
Üye Girişi Yapmak Zorundasiniz
Sitemize üyeyseniz Lütfen Üye Girişi Yapın
Üye değilseniz Ücretsiz Üye Olabilirsiniz

MESAIJ

başka bir şeyler ekleseydiniz güzel olurdu diğer proje ile aynı

Ekleyen : okyanuscan

Tarih : 14.05.2013

MESAIJ

fenmania ile aynı fikirdeyim iğrenç

Ekleyen : nine

Tarih : 13.11.2012

MESAIJ

iğreeenç :D

Ekleyen : FenMania

Tarih : 26.02.2009


.......................................................................................................................
Sayfalar : 1
.......................................................................................................................
Her sayfada 5 adet Yorum Listelenmektedir


http://www.sbstercihrobotu.com   http://www.soruvecevap.net  http://www.fenokulu.net Gizlilik Politikası